Kiedy powinny wejść w życie nowe przepisy konsumenckie?

To pytanie jest tylko z pozoru banalne. Bowiem w projekcie ustawy zapisano „na sztywno” termin rozpoczęcia obowiązywania przepisów na 13 czerwca 2014 r. Jednak spora część prawników uważa, że jest to niezgodne z duchem prawa wynikającym z dyrektywy.

Z art. 28 Dyrektywy nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r.w sprawie praw konsumentów wynika, że przepisy powinny być przyjęte i opublikowane 13.12.2013 r. oraz powinny zacząć obowiązywać od 13.06.2014 r. Stąd wniosek, że Parlament Europejski przyjął półroczny okres między publikacją prawa o początkiem jego obowiązywania. Ustalanie stosunkowo długiego okresu vacatio legis miało na celu umożliwienie przeprowadzenie akcji informacyjnej skierowanej do konsumentów oraz zapewnienie e-sprzedawcom odpowiedniego czasu na przygotowanie się do zmian. Wniosek jest prosty – nasze krajowe przepisy powinny również uwzględniać 6 miesięczne opóźnienie między ogłoszeniem ustawy w Dzienniku Ustaw a jej wejściem w życie.

Jednakże w projekcie ustawy o prawach konsumentów (art. 53) zapisano termin wejścia w życie przepisów na 13.06.2014 r. Być może w procesie legislacji zostanie to zmienione, bowiem projekt był przygotowywany przed terminem 13.12.2013 r. z założeniem, że Sejm RP zdąży uchwalić ustawę na czas. Może się tak zdarzyć, że powyższy termin zostanie utrzymany – jednak to było by niezgodne z duchem dyrektywy i może zostać zakwestionowane.
Co ciekawe, nawet czerwcowa data opublikowania przepisów konsumenckich staje się coraz mniej realna. Projekt utknął w tzw. „zamrażarce” Marszałka Sejmu RP. Czeka go jeszcze żmudny i czasochłonny proces legislacyjny (prace w komisjach, czytania, Senat i w końcu oczekiwanie na podpis Prezydenta RP). Po drodze mamy jeszcze święta wielkanocne oraz długi weekend majowy. Mam też wrażenie, że sami posłowie bardziej są już zajęci kampanią wyborczą niż swoimi obowiązkami w zakresie stanowienia prawa. Może to skutkować albo opóźnieniem wprowadzenia przepisów albo przeforsowaniem niedopracowanego projektu ustawy, zawierającego wiele błędów i niejasności.

Konsekwencje, wynikające z tego chaosu prawnego, mogą być spore dla e-sklepów. Nie wątpię w to, że spora część fundacji i stowarzyszeń, których model biznesowy oparty jest na zarabianiu na najdrobniejszych błędach w regulaminach e-sklepów, będzie już gotowa i przypuści nowy atak na sklepy internetowe i ich nieaktualne wówczas zapisy w regulaminach. Nowy projekt ustawy wprowadza również obowiązek informacyjny, którego niedopełnienie może spowodować wzrost kosztów realizacji zwrotów i reklamacji. Dlatego warto śledzić rozwój sytuacji na bieżąco tak, aby nie przegapić wejścia w życie nowych przepisów i odpowiednio się na tę zmianę przygotować.

[AKTUALIZACJA 9 maj 2014 r.]

Już wiemy, kiedy można się spodziewać wejścia nowych przepisów konsumenckich: Sejm przyjął ustawę o prawach konsumentów.

Podziel się!

  3 Thoughts on “Kiedy powinny wejść w życie nowe przepisy konsumenckie?

  1. A nie ma Pan wrażenia, że gdyby Ministerstwo Edukacji położyło łapę na informowaniu młodzieży o eoknomii, uczylibyśmy się jakiejś pseudonauki, ktf3ra by udowadniała, że najlepszą (bo przecież najbezpieczniejszą) inwestycją są obligacje skarbu państwa? No i oczywiście, że na giełdzie krf3lują straszliwi spekulanci Pozdrawiam z serca Polski

  2. Pingback: Sejm przyjął ustawę o prawach konsumentów | Marcin Cisek

  3. Mam pytanko do autora – Jak myślisz co będzie dalej?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *